اینجا هستیدSkip Navigation Links > صفحه نخست > اخبار > 50 درصد ايراني‌ها از چاقي رنج مي‌برند
50 درصد ايراني‌ها از چاقي رنج مي‌برند 50 درصد ايراني‌ها از چاقي رنج مي‌برند
دکتر شکرانی رئیس شبكه بهداشت و درمان بناب:
 50 درصد ایرانی‌ها از چاقی رنج می‌برند
دکتر شکرانی رئیس شبكه بهداشت و درمان شهرستان بناب گفت: بیش از 50 درصد افراد جامعه به بیماری چاقی مبتلا هستند و این میزان برای سلامتی جامعه خطرناك و تهدیدكننده است.
به گزارش خبرگزاری فارس از بناب،دکتر رحیم شكرانی در همایش «نقش آبزیان در سلامتی انسان،فواید و مزایای مصرف ماهی در غذای انسان»،استفاده از غذاهای آماده را بزرگ‌ترین تهدید برای تغذیه انسان‌ها در حال حاضر دانست و اظهار داشت:غذاهای آماده با داشتن عناصری همچون نیترات،نمك و چربی عوارض زیانباری مثل چاقی و سكته را به وجود می‌آورند بنابراین ترویج مصرف غذاهای سالم و سنتی در بین انسان‌ها ضروری است.
مدیر شبكه بهداشت و درمان شهرستان بناب با بیان اینكه بیش از 50 درصد افراد جامعه به بیماری چاقی مبتلا هستند،گفت:این میزان برای سلامتی جامعه خطرناك و تهدیدكننده است.
وی همچنین با اشاره به فواید مصرف ماهی در برنامه غذایی انسان‌ها و ارزش غذایی آن تصریح كرد:مصرف ماهی به صورت دو بار در هفته می‌تواند در تامین اسیدهای چرب ضروری بدن موثر باشد.
فرماندار شهرستان بناب نیز در این همایش طی سخنانی از شاخص سلامت و بهداشت به عنوان عامل توسعه جوامع انسانی نام برد و گفت:موضوع تامین سلامت به دو عامل مردم و مسئولان بستگی دارد و در این راستا مردم باید با رعایت بهداشت و تغذیه و مسئولان با اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی تلاش كنند.
سعید برقی با بیان اینكه وضعیت فعلی بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در ایران قابل مقایسه با دوران قبل از انقلاب نیست،اظهار داشت:در كشور ما زیرساخت‌های بهداشت، درمان و سلامت آماده است و در این زمینه از خیلی از كشورهای پیشرفته جهان جلوتر هستیم.
وی،لازمه ارتقای سطح سلامت و بهداشت هرچه بیشتر جامعه را برنامه‌ریزی و نظارت دانست و تصریح كرد:باید در جامعه با تولید غذای سالم و ایمن‌سازی و استانداردسازی تولیدات غذایی به سوی سالم‌سازی جامعه گام برداریم زیرا علت 30 درصد بیماری‌های شایع در انسان‌ها به نوع و كیفیت تغذیه مربوط می‌شود.
رئیس كارگروه بهداشت و سلامت شهرستان بناب در بخش دیگری از سخنان خود از ضعف قوانین مقابله با تخلفات سلامت در كشور انتقاد كرد و گفت:با وجود اینكه باید قوانین مربوط به مبارزه با متخلفان عرصه سلامت و بهداشت جامعه و تهدیدكنندگان جان انسان‌ها شدید، به‌روز و بازدارنده باشد اما فقط به جریمه نقدی ناچیز اكتفا می‌كنند.
برقی اظهار داشت:بخشی از علل ادامه روند مشكلات بهداشت و درمان كشور به سبك بودن جرایم تخلفات بهداشتی و عدم كنترل دقیق واحدهای تولید و توزیع مواد غذایی برمی‌گردد كه باید مورد توجه قرار گیرد.
فرماندار بناب در ادامه با تاكید بر لزوم سالم‌سازی و استانداردسازی محصولات خوراك دام و طیور و محصولات كشاورزی گفت:وزارت‌های جهاد كشاورزی و بهداشت و درمان باید در این زمینه با ایجاد وحدت رویه و تعامل دوجانبه گام‌های اساسی برداند.

تاریخ: 1390/04/22